A nyolcadik héten két forintgyengítõ tényezõ hatására láttuk az EUR/HUF devizapárt 314 fölött. Egyrészt az ukrajnai események radikalizálódása komolyan hozzájárult nemcsak a forint, hanem a régiós devizák gyengüléséhez. Másrészt a jegybank újabb, elemzõi várakozáson felüli kamatvágása adott egy pofont a forintnak. A kilencedik héten erõsödni tudott a magyar fizetõeszköz, mert az ukrán események Janukovics távozásának hatására kedvezõ fordulatot vettek.
Technikai oldal
Mi történt? Szerencsére rendkívüli mozgásoktól mentesen telt a vizsgált idõszak. Erõteljes növekedéssel indult a nyolcadik hét, hiszen az árfolyamot 314 fölött is láthattuk. Aztán megpihentek a vevõk és az EUR/HUF devizapár lefelé vette az irányt, a középsõ Bollinger szalag irányába. Az enyhe csökkenés következtében 310 alatt zártak a jegyzések. A jegyzések továbbra is az 50 és 200 napos mozgóátlagok vonalától jelentõsen eltávolodva fejlõdtek. Ennek megfelelõen az enyhe korrekciótól eltekintve, a technikai indikátorok alapján egyelõre nem láthattuk a száguldás kifulladásának jeleit, mert ahhoz komolyabb forinterõsödésre lett volna szükség. A Bollinger szalagok összeszûkülése nagyobb mozgásra figyelmeztet a közeljövõben.
Mi várható? A technikai indikátorok eltérõ jelzései most kevés segítséget adnak. Az EUR/HUF devizakereszt a hosszú távú trendet jelképezõ 200 napos mozgóátlag vonala fölött mozgott februárban is. Így a forint emelkedését prognosztizálhatjuk. Látható, hogy az emelkedõ trend rendkívül erõs, legalább öt éve tartó folyamat. Hol lehet a teteje egy durván pesszimista forgatókönyv esetén? Ha a 161,8%-os (316,16) Fibonacci szint vagy az elmúlt években mért történelmi 317-es csúcs sem képes megálljt parancsolni a jegyzéseknek, akkor bizony 340-es EUR/HUF árfolyam sem elképzelhetetlen, amely nagyjából megfelel a 261,8%-os Fibo szintnek. Ha az árfolyam képességet mutat a 305 alatti stabilizációra, akkor beszélhetünk fordulatról középtávon. Ha a javulás folytatódik, akkor a legkomolyabb technikai és lélektani megálló 305 után a 100%-os (300,39) Fibonacci szint. Ezután a legközelebbi támasz 297-nél, majd 295-nél található. De sajnos ezek a szintek még jelentõs távolságban vannak és elképzelhetõ, hogy tartósan 300 fölötti EUR/HUF árfolyammal kell számolnunk.
Fundamentális oldal
Összefoglalás:
A nyolcadik héten két forintgyengítõ tényezõ hatására láttuk az EUR/HUF devizapárt 314 fölött. Egyrészt az ukrajnai események radikalizálódása komolyan hozzájárult nemcsak a forint, hanem a régiós devizák gyengüléséhez. Másrészt a jegybank újabb, elemzõi várakozáson felüli kamatvágása adott egy pofont a forintnak. A kilencedik héten erõsödni tudott a magyar fizetõeszköz, mert az ukrán események Janukovics távozásának hatására kedvezõ fordulatot vettek. Valamint az optimista pénz- és tõkepiaci hangulat is támogatni tudta az EUR/HUF enyhe visszatesztjét.
A magyar gazdaságpolitika kockázata most is ott lebeg a levegõben. A devizahiteles mentõcsomag körüli bizonytalanság továbbra is fennáll. De az elmúlt hetekben a monetáris politika került fókuszba. Az MNB a kamatcsökkentést az export, a magyar versenyképesség támogatása és az infláció felpörgetése érdekében teszi. Ezzel másolja fejlett országok jegybankjait. Csakhogy Magyarország nem az Egyesült Államok, Japán vagy Nagy-Britannia. Ráadásul ez a játék ezekben az országokban is veszélyes lehet. Nemhiába, a Fed is készül szigorítani extrém laza pénzpolitikáját. A jegybanki kamatvágás azért lehet aggasztó, mert az alacsony kamatok miatt veszélybe kerülhet az ország finanszírozása. Megtörténhet ugyanis, hogy az aukciókon nem kelnek el a magyar állampapírok. Magyarország esetében addig nincsen probléma, amíg a nemzetközi piacokon nyugodt és optimista hangulat uralkodik. Ez ugyanakkor bármikor képes gyors és hirtelen fordulatra. Kedvezõtlen fejlemények és ezzel párhuzamosan a kockázati étvágy csökkenése esetén a külföldi pénztõke gyorsan elvándorolhat. Különösen akkor, ha az állampapírok kamatfelára alacsony szinten áll. Ilyen kiélezett helyzetekben kockázati felárat kell fizetni a befektetõknek, amely akár kamatemelésre kényszerítheti a jegybankot. Londoni elemzõk újabb hobbija, hogy a Magyar Nemzeti Bank fájdalomküszöbét találgatják, amelyet jelenleg 340-350 EURHUF árfolyamra taksálnak. Bízzunk benne, hogy ilyen árfolyamot nem látunk majd, mert az komoly negatív következményekkel járhat a gazdaságra nézve.
Részletek:
(02.04.) A Fitch hitelminõsítõ intézet egyik igazgatója viszonylag kedvezõ fejleményekrõl számolt be a magyar gazdaság állapotát illetõen. (02.05.) A Richter gyenge utolsó negyedévrõl számolta negyedéves jelentésében, mûködési és nettó eredménye is kiábrándította a befektetõket. A novemberi közel 5%-os megugrás után decemberben 1,8%-al nõtt a magyar kiskereskedelem az egy évvel ezelõtti értékhez képest. (02.06.) Decemberben 1,9%-al süllyedt a hazai ipari termelés volumene. A magyar államháztartás 75,4 milliárdos deficittel kezdte 2014-et az NMG közleménye alapján. (02.11) Az Alkotmánybíróság nem döntött devizahiteles témakörben, az Európai Bíróság is foglalkozott a devizahitelesek ügyével. Az Európai Bíróság döntése nem született meg, de az európai testület fõtanácsnoki indítványa alapján a magyar bíróságok vizsgálhatják a devizahitel szerzõdések tisztességtelenségét, és szükség esetén módosíthatják a szerzõdéses feltételeket. (02.14.) Az NGM szerint tavaly az utolsó negyedévben 2,7%-al bõvült a magyar gazdaság, éves szinten 1,3% volt a növekedés mértéke 2013-ban. Januárban stagnáltak az árak a KSH szerint. (02.18.) A Magyar Nemzeti Bank 2,85%-ról 2,7%-ra süllyesztette a jegybanki alapkamatot. (02.19.) Ukrajnában eldurvult a helyzet, mivel a katonaságot éles lõszerrel vetették be a tüntetõk ellen. Az eredmény sok halott és sajnos jelentõs esély mutatkozhat egy polgárháborúra. (02.21.) A KSH adatai alapján a január-decemberi bruttó átlagkereset 230 ezer forint volt, a bruttó átlagkeresetek növekedése 3,4%-os, a nettó átlagkeresetek emelkedése 4,9%-os volt. (02.26.) A KSH szerint 2013. november2014. januárban 4 millió 30 ezer fõ volt a foglalkoztatottak létszáma, 175 ezer fõvel több, mint egy évvel korábban. A 1564 évesek foglalkoztatási rátája 60,0%-ra emelkedett. A magyar munkanélküliségi ráta 8,9%-ra süllyedt. (02.27.) Az ipari termelõi árak 0,7%-al nõttek januárban. (02.28.) Tavaly a negyedik negyedévben 14,9%-al ugrottak meg a beruházások, növekedés éves szinten 7,2%-os volt.